| emoboy a întrebat:

Mobra Hoinar se poate conduce cu A1? Are 49cmc dar depaseste 60km/h! Imi trebuie A pentru a o conduce?

6 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Se poate conduce si doar cu un curs de legislatie rutiera deoarece aceea este viteza prin constructie prevazuta in legislatie adica 45 km/h dar nu se intampla nimic daca o depaseste. Este ok si cu A1 si cu un curs de legislatie rutiera!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate conduce cu permis subcategoria A1. Daca viteza era sub 45 km/h era incadrata la moped si aveai nevoie doar de absolvirea cursului de legislatie rutiera.

| a1doru a răspuns:

Permisul A este necesar pentru motoarele de peste 125cc

| push2gl a răspuns:

Daca are 49 cm si numar galben nu cred ca nu ti-o testeaza aia la inmatriculare si scuterul meu sare de 80km/h cu toate ca are 49cmc

| Broadband a răspuns:

Daca nu depaseste 49 cmc nu-ti trebuie permis, doar asigurare, atestat ca stii cat de cat regulile de circulatie,
si mai nou acum am auzit ca trebuie rar( o prostie)
foarte bune motoretele alea la vremea lor,
arata mai bine decat mobra 50 super.

| vanator a răspuns:

Eu am o malaguti 50 xsm si are 49, ... deci nu-i 50 si dau atestat, de ex aprilia rs 50 si aprilia rs 125 trebuie a1, pentru gilera, malaguti trebuie atestat.