| TeckTonik997 a întrebat:

O intrebare cam stupida: cand pornesti o masina, o bagi in viteza si lasi incet ambreajul, fara acceleratie, ce se intampla? Moare motorul sau merge incet?

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de teren, si de masina.
O Dacie 1310, iti moare imediat. O masina diesel de la 1.7l in sus, pleaca de pe loc, si merge incet.
Masinile mai noi au o functie a computerului, care accelereaza motorul cand acesta da de greu, deci cam toate pleaca la relanti, si merg incet.
Oricum, doar la masinile de genul Golf 1.9 TDI, Astra 1.9 CDTI, pleaca de pe loc foarte usor. La o masina cu motor mai slab, de exemplu Golf 1.4 benzina, trebuie stii sa conduci binisor, ca sa te pui in miscare la relanti, altfel moare motorul instantaneu.
Nu mai zic, daca ai AC-ul pornit, pana si un 2.0 TDI, moare la plecarea de pe loc, ca un 1.4 benzina, daca te grabesti cu ambreajul.

| gelu1970 a răspuns:

Daca lasi ambreiajul incet, si esti pe un drum plan, si masina nu e incarcata, o sa se puna in miscare, motorul nu ar trebui sa "moara".
daca esti in panta, adica trebuie sa urci, masina nu o sa aiba suficienta forta si iti moare motorul.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Depinde ce cuplu are motorul respectiv.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu moare motorul.
Merge incet.
Este recomandat cand dai cu spatele.In caz de "obstacole" daunele sunt mult mai mici.

| Vadean_Raul_1999 a răspuns:

Merge incet nu o sa-ti moara motorul!

| AsGrad a răspuns:

Depinde cât de reped lași ambreiajul si cum apeși accelerația. poate sa iti moara motoru daca nu accelerezi destul si lasi ambreaju. " funda"?

| AsGrad a răspuns:

Depinde daca pe benzina sau diesel