| Hype_Paul_1998 a întrebat:

Oare se poate limita motocicleta de a2 sa fie buna pentru a1? Am 16 ani si as vrea sa imi iau motocicleta si as vrea una de a2 si nu stiu daca se poate limita. Vreau sa fie legal pe cat posibil pentru ca o sa circul pe strada.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca se poate limita, avand in vedere caracteristicile tehnice prevazute pentru cele 2 categorii, citez:
"1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Se poate limita viteza dar puterea ramane aceeasi. Ori, in lege zice ca n-ai voie sa depasesti 35KW