| YuliaNNN a întrebat:

Poate cineva sa explice pe scurt cum functioneaza noua generatie de motoare cu turbina? Alea cu capacitate mica dar care trage la fel ca unu mai puternic de generatie veche.

1 răspuns:
| SoulReaver a răspuns:

Pai pentru ca e diferenta intre cele aspirate (vechi) si supra-alimentate (turbo sau kompressor). Ideea in mare e ca motoarele mici dezvolta aceeasi putere sau mai mare ca motoarele aspirate mai mari din cauza turbinei. Ea poate introduce mai mult aer in motor automat intra mai mult combustibil si arderea e mai eficienta. Si combinat cu inovatiile sistemului de injectie si transmisie, dau putere mai mare. Am explicat babeste, nu e neaparat corect.