| marian7474 a întrebat:

Stie cineva ce senzatii are turbina cind s-a stricat masina mea nu da cu fum deloc dar nu trage se poate sa fie si altceva?

Răspuns Câştigător
| express11 a răspuns:

Depinde,garnitura de la chiulasa, mai multe.un mecanic iti spune precis.sau filtrlr, aer-combustibil...

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate fi si altceva dus, turbina in sine e un mecanism relativ simplu. Sistemul ce o controleaza insa, e mult mai complicat si defectuos.
Daca nu trage, e posibil sa ai o alta defectiune care face computerul sa intre in limp-mode, adica un regim de protectie care nu lasa motorul sa traga.
Eu de exemplu am probleme cu un Golf 4 TDI, s-a stricat un actuator (o chestie ce lucreaza pe vacuum), si face turbina sa lucreze la presiune mult mai mare decat e normal. Cand presiunea "sare calul" (in treapta a 5-a la 140km/h), motorul scade brusc la putere, abia mai merge cu 80-90km/h.
Acelasi lucru se poate intampla si fara a merge cu viteza, poate intra in acel regim inca de la pornire, daca o valoare nu e buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desfaci colierul care tine furtunul de cauciuc care intra in turbina si cand este motorul oprit si rece verifici cu doua degete jocul rotorului.
Trebuie sa se miste cam 1mm stanga dreapta si sa se invarta usor.
Nu trebuie sa fie ulei in acel tub.
Pot fi si alte cauze, cand nu mai trage.

| marian7474 explică (pentru anonim_4396):

Mersi frumos merg miine la mecanic