| NicolaeNeagu a întrebat:

Pot conduce fără permis doar pe drumuri de baltă și forestier fără să îmi facă ceva politia de frontiera și să nu am nici o treaba cu drumurile publice

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara permis de conducere corespunzator poti conduce pe drumuri care nu sunt publice, terenuri virane, camp, curte, etc.
Conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa te asiguri că respectivul drum fie el forestie sau mai știu eu cum nu e public.

| sierra1 a răspuns:

Gura păcătosului adevăr grăiește!

| ReddY25 a răspuns:

Nu te risca

| 1234568807 a răspuns:

Daca nu esti prins de politie poti sa conduci si prin oras fara probleme, si asa unii au permis degeaba ca conduc la fel de prost ca unu ca nu are

| Scorillo a răspuns:

Poti conduce pe drumuri care nu sunt publice. Daca e drum forestier - cam ai nevoie de acordul administratorului drumului. Pentru cele de balta cred ca o barca ar fi mai buna. Pentru zona de frontiera e alta treaba - au dreptul sa te legitimeze, sa te retina, pentru ei nu conteaza daca ai permis.