| Roxana112350 a întrebat:

Pot limita o motocicleta de 250cc pentru a1?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate limita capacaitatea cilindrica, la categoria A1 este de pana la 125 cmc, conform Anexei nr.1 la OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
b) categoria A1:
1.motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2.tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;"