| anonim_4396 a întrebat:

Pot monta pe un Matiz vreun dispozitiv de stingere a farurilor la 5 minute de la incuiere a usii? Mereu uit farurile aprinse.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ce ti s-a prezentat este un avertizor sonor pentru faruri aprinse, adica nu ti le stinge, doar te avertizeaza cat timp usa soferului este deschisa.
Un dispozitiv de stingere a farurilor dupa 5 minute se poate concepe (ba chiar se poate adapta sistemul de avertizare sonora prin inlocuirea difuzorului cu un releu), insa probabil mult mai simplu ar fi ca legarea unui releu din contact care sa le stinga in momentul in care opresti motorul. Un astfel de sistem poate fi usor conceput de orice electrician auto, bineinteles in conditiile in care masina nu mai este in garantie.

| covexrobu a răspuns:

laughing. Dupa ce si eu si sefa uitam farurile aprinse la matiz. Sefa s-a hotarat si a montat un dispozitiv care tiuie daca lasi pozitia sau faza scurta aprinsa daca nu ai contactul pus. Atat de urat suna incat nu suporti zgomotul respectiv. De atunci nu am uitat nici eu si nici ea farurile aprinse tongue. Si asta este o varianta foarte buna pentru a nu uita farurile aprinse. Cred ca varianta sa se stinga singure farurile este mai scump. Bafta.

| florinel_8849 a răspuns:

Da este o alarma care cind deschizi portiera si ai luminile aprinse tipa este ceva simplu costa 7-8 lei trebuie numai sa gasesti cine sa o lege in circuit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, exista ceva, costa putin, nici 20 de lei si se poate monta extrem de usor! Ia vedeti asta :http://www.auto100.ro/products.php?id=473

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, exista, dar nu stiu exact cum se numeste. Sper sa te ajute ce a spus ''mg''