| anonim_4396 a întrebat:

De la ce ora trebuie aprinse farurile mașinii în acest anotimp?

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand nu poti sa vezi bine drumul si crezi ca e nevoie, multi le aprind prea devreme cu 1-2 ore sau cand vad altii, ceea ce inseamna costuri aditionale pentru becuri (se ard mai repede) dar daca esti destept le aprinzi cand se lasa noaptea, ledurile si farurile de pozitie ajung pana atunci

| darrio2007 a răspuns:

Logic ar fi cand se intuneca si nu mai vezi pe unde mergi. Legal, luminile de intalnire, faza scurta cum i se mai spune, le tii aprinse permanent, indiferent daca e zi sau noapte.
Ai luat permisul pe șpagă?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Irelevant. Nu e mai simplu si mai ok sa le ai mereu?

| sierra1 a răspuns:

Dacă conduci prost, ține-le mereu aprinse

| Sofer a răspuns:

Pe timp ce zi se circula cu luminile de poziție. În funcție de vreme ceata sau ploaie și pe inserat se aprind luminile de întâlnire.

| siriusblack98 a răspuns:

Astia care-i spuneti sa le aprinda cand se lasa intunericul, aveti macar permis? Sunteti intregi la cap? Luminile (faza de drum/faza scurta) trebuie sa fie aprinse pe toata perioada zilei atata timp cat masina circula. Nu conteaza ca este dimineata, amiaza ori seara.

| mgtow a răspuns (pentru siriusblack98):

Exista leduri si alea de pozitie, nu mai e ca in anii 80 cand mergeai de dragul lu ceasca cu faza scurta cand se insera si se vedea perfect drumul, masinile vin cu leduri in fata (astea moderne) suficient incat sa fie vizibile, nu are rost sa aprinzi faza scurta atat timp cat drumul se vede bine si indicatoarele, cine e prost nu vede ledurile. Cel mai rau sant aia care merg cu becurile stinse noaptea

| siriusblack98 a răspuns (pentru mgtow):

Stii ca poti lua amenda daca faza de drum este oprita, nu?! Degeaba ai tu pozitiile aprinse indiferent ca este zi sau noapte.

| mgtow a răspuns (pentru siriusblack98):

Nu am fost amendat niciodata, las doar ledurile aprinse si toata politia e multumita, fiecare sa faca ce vrea dar mi se pare o tampenie legea europeana sa aprinzi faza scurta pe timp de zi, i s-a sculat ideea la un fraier, oricum fabricantii au fost destepti cand au adaugat ledurile pentru a evita ceea ce zici tu.

| siriusblack98 a răspuns (pentru mgtow):

Nici eu dar acum 3 ani am fost tras atat eu cat si o duba pe dreapta de catre un filtru de politie. Ala cu duba fiind tras langa mine am auzit tot. Omul a fost amendat fix pentru treaba asta. Depinde peste ce politisti dai si in ce toane ii prinzi. Daca vor sa iti dea amenda pentru ca ai faza de drum stinsa, au tot dreptul. Pozitiile in mod normal se folosesc atunci cand stationezi cu motorul pornit. Astfel esti remarcat de catre ceilalti soferi dar nu risti sa deranjezi cu lumina ori sa apara o eventuala confuzie dintre masina ta si una aflata in deplasare. Ca nu se respecta treburile astea iar majoritatea politistilor nu stau sa isi bata capul cu maruntisuri de genul pana nu au ordin de sus sa dea mai multe amenzi ca nu mai sunt bani la buget, e alta poveste.

| mgtow a răspuns (pentru siriusblack98):

Se poate contesta amenda in caz ca se da. Masina cu leduri nu are nevoie de lumini faza scurta pentru a fi vizibila. Numai un idiot poate amenda pe chestia asta. alte tari din lume nu pune pret pe asta doar nimicurile din RO

| siriusblack98 a răspuns (pentru mgtow):

''Masina cu leduri nu are nevoie de lumini faza scurta pentru a fi vizibila'' eu nu te contrazic, eu spun ce zice legea.

| mgtow a răspuns (pentru siriusblack98):

Bn legea veche neactualizata la zi mi se pare aberant oricum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe tot parcursul zilei.

| Lucian4 a răspuns:

Nu este obligatoriu o anumita ora, depinde de context 1.De la lasarea serii sau 2. daca e vizibilitate redusa in cauza ninsorii sau cetii 3. in tunel sau 4 cand esti remocat 5. daca circuli pe drum european, drum expres/autostrada folosesti luminile de intalnire. Nu conteaza anotimpul

| KR0NSTADT a răspuns:

De la ora 15.47.

| wexceptional a răspuns:

Aprinde-le tot timpul ca nu strica dar atentie sa ai oprite proiectoarele de ceata ca poti sa iei amenda. drumuri bune colegul! asfalt uscat

| geoor a răspuns:

Pentru atenţionarea altor participanţi la trafic şi pentru semnalizarea vehiculelor în cazul deplasării pe timp de zi, trebuie pusă în funcţiune în faruri lumina de întâlnire sau lumina de deplasare pe timp de zi de către conducătorii tuturor vehiculelor în perioada 1 Noiembrie și 31 Martie inclusiv.