| DangerF a întrebat:

Pot sa am ceva probleme cu ITP sau RAR daca imi pun suspensie sport reglabila pe masina?

Răspuns Câştigător
| RefinedStrings a răspuns:

Da, poți avea probleme, dar asta nu inseamna si ca o sa ai probleme.
In teorie, orice modificare neomologata poate atrage dupa sine suspendarea talonului de inmatriculare.

Daca atunci cand cumperi suspensia, ea vine si cu certificat de omologare pentru masina ta, totul este in regula si nu trebuie sa iti faci nici un fel de problema.

Oricine iti zice diferit nu cunoaste legea! Succes!

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e reglabila, da. Ar trebui omologata. Unele suspensii reglabile nici macar nu au omologare recunoscuta RAR, deci nu se pot omologa pe masina.
Cu suspensia fixa nu ai probleme, chiar daca e mai joasa.

| UserRo10 a răspuns:

Itp-ul il mai faci daca nu e lasata rau pe burta, dar la un control rar instant o sa fii prins si ti se va cere omologarea. Daca producatorul suspensiei nu ofera omologare pentru tipul si motorizarea ta la masina automat e modificare ilegala.
Singura solutie este un test dinamic la Titu ce costa 10.000 ron si ai toate sansele sa il pici

| RaduRobertRO a răspuns:

Teoretic nu, dar mai bine intrebi la ei.