| Eduaardfwcfsgwbsb a întrebat:

Pot sa-mi inmatriculez motocicleta pe numele meu la 16 ani?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cod Procedura Civila:
"Art. 42
Regimul unor acte ale minorului:
(1) Minorul poate să încheie acte juridice privind munca, îndeletnicirile artistice sau sportive ori referitoare la profesia sa, cu încuviinţarea părinţilor sau a tutorelui, precum şi cu respectarea dispoziţiilor legii speciale, dacă este cazul.

(2) În acest caz, minorul exercită singur drepturile şi execută tot astfel obligaţiile izvorâte din aceste acte şi poate dispune singur de veniturile dobândite."
Deci, da! Cu incuviintarea celor ce te cresc.