| XterIasi a întrebat:

Revin cu o întrebare, scurt si la obiect...
Am de ales intre Audi A3 8pa (2007) 2.0 170 cai, golf 5 2.0 170 Gt, bmw e90 320d 163 cai si mercedes c220 w204 170 cai... Ce imi recomandați si ce probleme majore as putea întâlni pe parcurs? (mentionez ca eu caut la o mașină, putere si confort).

2 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

EU as fugi de masinile 2.0 TDI PD de la VAG fiindca sunt problematice. Motoarele de la mercedes/BMW din perioada 20004-2007 sunt mai reusite.Din cele spuse de tine as merge pe E90 163cp fiindca motorul este reusit, nu platesti impozitul mare ca la mercedes, arata bine si e cea mai sportiva dintre cele spuse de tine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dintre astea, e90-ul e singurul care mi-ar starni un minim de interes. Pe celelalte nu le-as lua in calcul. Poate doar un W211 cu 2.2 cdi, dar e diferenta colosala intre taxele de 2.0 si 2.2, deci nu mi se pare o comparatie cinstita.
Intre optiunile tale, as strecura o Alfa Romeo 159 1.9 JTDm. E un premium mai exotic pe soselele romanesti, iar masina e "beton". Miturile despre fiabilitatea lor este la fel de adevarata precum "calitatea" VAG-ului.
Daca as avea buget de asa ceva, m-as orienta spre o Vectra C sau chiar Insignia, cu motorizare 2.0 turbo, si poate ca as investi si intr-o instalatie GPL, daca m-ar afecta consumul urban.