| DaniTDCI a întrebat:

Sal, pot conecta un incarcator de vreo 9v 2-3 amperi la un scuter (aprilia sr 50) as vrea sa vad daca porneste la automat ca de cand l-am cumparat nu am avut parte de baterie, stiu ca ce as vrea sa fac suna a improvizatie si chiar e.

2 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Vezi că bateria are curent continuu, iar încărcătorul curent alternativ... Iar la baterie contează amperajul, pentru pornire îți trebuie peste 10 amperi, pe când încărcătorul ăla are maxim doi amperi. Găsește un prieten cu un scuter, îți împrumută el bateria pentru 5 minute să vezi dacă pornește și apoi i-o dai înapoi...

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru pornire ai nevoie curent mare pentru electromotorul de pornire (peste 10A), ca urmare, acel incarcator e prea slab.