| Georalmgramr a întrebat:

Sal
Va rog cine ma poate ajuta cu o părere. Am un 206 1.4 hdi 2007, 68cp și voiam sa întreb dacă pot schimba termostatul care deschide f tarziu(105),cu unul care deschide la 90. E vreo problema pentru motor?
Nmultumesc

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din cate stiu eu, majoritatea masinilor au termostat care deschide la circa 85-90 grade C, deci la fel cum a zis adryang78, nu este nicio problema sa inlocuiesti cu cel care deschide mai repede!
termostatul deschide la maxim la circa 100 grade C in cazul majoritatii masinilor
iar termocupla (ventilatoarele de racire) cu 2 trepte de exemplu, porneste la circa 90 de grade C prima treapta
luam in calcul si faptul ca "apa" din autovehicul (amestecul antigel) fierbe la circa 130 grade C

| adryang78 a răspuns:

Nu este nicio problemă. Eu am avut un 206 din 2001, cu termostat de 90, mergea brici.