| PolistuX a întrebat:

Am 14 ani si as vrea ca la 18 ani sa imi cumpar un BMW M3GTR? Vreau niste detalii tehnice si as vrea daca se poate sa imi spuneti cam cat costa. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Instinkt a răspuns:

Specificatiile le-am gasit in limba engleza, uitele aici daca te ajuta:
Engine specifications
Cubic capacity: 4.0 litres, V8 cylinder
Bore/stroke: 94 mm X 72 mm
Power output: app. 500 bhp at 7, 800 rpm
Maximum torque: 500 Nm at 6, 500 rpm
Oil: Castrol TWS
Induction system: BMW ECU 12A-V8
Spark plugs: Champion

Chassis:
Two door coupe, self carrying chassis with FIA safety cage

Dimensions/weight:
Length: 4, 617 mm
Width: 1, 884 mm
Height: 1, 300 mm
Wheelbase: 2, 731 mm
Front track: 1, 609 mm
Rear track: 1, 602 mm
Weight: 1, 250 kilos

Fuel tank:
FIA safety tank with a capacity of 120 litres

Steering:
M3 GTR standard steering wheel; electro-hydraulic power steering

Shock absorbers:
Four times adjustable Sachs shock absorbers

Suspension:
Front axle: McPherson suspension strut with spiral springs; adjustable anti-roll bar
Rear axle: Central pivot rear axle with spiral springs; adjustable anti-roll bar

Differential:
Limited slip differential

Transmission:
Hewland six gear gearbox; H-scheme shifting
Oil: Castrol

Brakes:
Brembo/Performance Friction
Front: Inner ventilated brake discs; diameter 380 mm; brake calliper with six brake plungers
Rear: inner ventilated brake discs; diameter 313 mm; brake calliper with four brake plungers
Iar pretul este situat undeva foarte sus, nu am gasit acest model(cred ca nu este de serie) asta insemnand ca nu sunt foarte multe exemplare si s-ar putea sa fie foarte scump, am vazut pe un forum ca ar fi cam 200000 de dolari
Daca vrei o masina puternica iti recomand Nissan Skyline

8 răspunsuri:
| boogdan91 a răspuns:

laughing Ai ma rabdare sa mai cresti laughing Makr de ziceai si u ca ai 17 ani

| Tlbi a răspuns:

O sa-ti cumperi sigur una. un Gta Sa-mp.happy

| Razviiiiiiiiii a răspuns:

Wow da pretentios mai esti...bah copile' mai bine vedeti tu de scoala. Unii la 18 ani nici un telelefon nu isi pot cumpara si invata bine si uh vrei un BMW.
Oare ce o se sa intample cu lumea asta peste vreo 20 de ani?

| treideca44 a răspuns:

Acum masina asta e vreo 15.000-20.000 de euro, dar peste 4 ani cand vei fi major, mai mult ca sigur o sa fie mult mai ieftina. Oricum, pana atunci o sa iti schimbi preferinta happy

| anonim57clx a răspuns:

De la varsta asta te preocupa masinile...mai ai 4 ani, si apropo ai bani de acel bmw sau vrei sa cumperi de jucarie

| Madalin_8530 a răspuns:

Lasa ca pana faci 18 ani o sa iti palca alta masina

| anna_8020 a răspuns:

The BMW M3 is a high-performance version of the BMW 3 Series, developed by BMW's in-house motorsport division, BMW M. M3 models have been derived from the E30, E36, E46 and E90/E92/E93 3-series, and sold with coupé, sedan and convertible body styles. Upgrades over the "standard" 3-Series automobiles include more powerful and responsive (yet at times smaller) engines, improved handling/suspension/braking systems, aerodynamic body enhancements, and interior/exterior accents with the tri-color "M" (Motorsport) emblem.