| AnonimusSaSeStie a întrebat:

am o bicicleta voiam sa demontez roata din spate dar piulita din partea de la viteze nu merge scoasa am incercat cu de toate cu cheia de 9 cu cleste dar nu merge ...nu se misca deloc... dupa am incercat alta modalitate sa scot roata ..am scos doar o piiulita si am scos tubul acela de aluminiu si acum nu stiu cum sa fac pentru ca am taiat cauciucul si am cumparat altu dar cercul pe care se pune cauciucul nu iese daca nu scot si cealalta piulita va rog! cine stie sa scoata o piulita care nu iese! dau funda +vot

3 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

De obicei, cand esti prost si nu te pricepi, nu iti bagi ghiarele sa strici. cu totii am fost prosti la un moment dat, alegerea ta a fost proasta.

cand un surub, piulita, orice alta parte sau chestie ce se deschide cu filet nu merge (de la rugina, o fi blocat, ma rog, intelegi nu. nu merge cum ar trebui) te duci la dedeman/baumix/arsani/orice magazin de profil si iei un spray wd-40. asta lubrifiaza zona si ar trebui sa lase miscarea dorita. dai pe o piesa sa zicem ruginita, astepti 10 minute sa actioneze si 80% sigur va merge desfacuta. ca exista si situatii in care s-ar putea sa nu mearga, dar, in principiu, cu ala va merge. costa vreo 10 lei si tine muuuult timp. si te scapa de timp pierdut pe tampeniile pe care trebuie sa le faci acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spray degripant lasat sa actioneze o noapte si incercat cu o cheie adevarata.
Vezi sa nu fie filetul pe stanga.Se desface in sensul in care se roteste roata, fiind cea de la viteze se desface invers adica spre dreapta.

| AnonimusSaSeStie explică:

Ok am cumparat acel spray si astept pentru 15 minute si am sa incerc iar sper sa mearga...Imediat daca merge am sa dau funda castigatorului