| alexandru11 a întrebat:

am si eu o intrebare poate e un pic prosteaca... in fine nu conteaza. Ce inseamna Dacie pe "injectie" ca eu nu stiu. Astept raspunsuri cat mai bune. Dau funda...:-D

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

@daniel - raspuns corect, cu exceptia termenului "explozie", care trebuie inlocuit cu "compresie", cum bine a sesizat onasis1961. De altfel si celelalte precizari facute de el sunt corecte. Explozia are loc atat la diesel cat si la benzina, cu diferenta ca motorina explodeaza singura cand este comprimata, in timp ce benzina are nevoie de o scanteie.
Ca un rezumat, Dacia pe injectie este diferita de modelele mai vechi prin faptul ca este eliminat carburatorul, o componenta a sistemului de alimentare responsabila cu formarea amestecului benzina-aer, amestec care este aspirat apoi in galeria de admisie, de unde ajunge in camera de ardere. La motorul pe injectie, amestecul se formeaza in galeria de admisie, unde in aerul aspirat de motor este pulverizata benzina de catre un injector (asta in cazul injectiei monopunct). La injectia multipunct, exista cate un injector la fiecare cilindru, amestecul formandu-se direct in camera de ardere.

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Draga Daniel, nu se numeste Explozie se numeste aprindere prin Compresie.Pentru ca aerul aspirat de piston pe timpul de atmisie se comprima la 18-22 bar., iar cand motorina este injectata se auto aprinde, nu are nevoie de scanteie.Pentru Alexanru11, Dacia pe injectie sa fabricat din 2000 si are injectie de tip:Bosch monopunct, adica cu injectie in galeria de atmisie nu direct in capul pistonului.Cred ca ai inteles daca nu revino cu alte intrebari!

| daniel_8163 a răspuns:

Nu este o intrebare prosteasca.La motoarele pe injectie benzina este injectata in camera de ardere, pe cand la cele cu carburator este aspirata.La motoarele pe injectie sunt cateva avantaje, cele ce tin de consum in primul rand, pornirea motorului pe timp racoros fara probleme si inca foarte multe avantaje.Nu este motor diesel pe benzina cum scrie cineva aici, este diferenta mare intre motor diesel si cel pe benzina.La motorul diesel aprinderea se face prin,, explozie,, pe cand la motoarele pe benzina prin scanteie.Deci este diferenta mare intre diesel si benzina

| tyty_1709 a răspuns:

Am o dacie pe injectie an 2001 in loc de carburator are un injector, in schimb nu are delcou, bobina de inductie are catalizator euro2 cemai soclu electronic e un pic mai moderna de cea clasica dar tot dacie ramane

| Sofer a răspuns:

Motor pe injectie o folosit sistemul injectie multi punct si nu mai foloseste carburator cum era pe daciile mai vechi.

| cosmin21 a răspuns:

Adica au motoare diesel pe benzina.