| Jeepwwe a întrebat:

care lant de drujba e mai bun la husqvarnaa cel de husqvarna sau cel oregon dau funda

2 răspunsuri:
| smart01 a răspuns:

Salut,
Eu iti recomand lanturile de drujba Oregon. Sunt flexibile si rezistente si se gasesc diferite dimensiuni, pentru mai multe marci si modele de druja, iar preturile nu sunt nici piperate: http://www.verdon.ro/......erastraie/

| Popescu_Gh_1953 a răspuns:

Teoretic ar trebui sa fie cel de Husqvarna, dar din proprie experienta iti spun ca pe lantul din reprezentanta Husqvarna scria " made in China ". Am luat un lant de la rusi si a tinut mai mult ca unul de la Oleo Mac. La un lant conteaza mult cum il ascuti. Nu-ti trebuie dispozitive speciale ci se pune drujba pe pamant cu lantul in sus si se ascute fiecare dinte tinand pila la un unghi de 30 grade, apasand usor si impingand pila in sus, imprimandu-i o miscare circulara de la interior catre exterior. Se repeta aceasta operatie pana cand dintele pare ascutit, vizibil la ochi. Pilitul excesiv duce la uzura prematura a lantului. PS. Drujba se tine intre picioare si revenind concret la intrebarea dvs. va spun ca si lantul de la Oregon sunt amandoua " made in China ". Daca au acelasi numar de dinti si acelasi pas, e OK.