| Lungu_Ionut_1993_jEuZ a întrebat:

Salut, acum cateva zile mi-a fost reținut permisul pentru neacordare de prioritate și as vrea sa dau de redobandire. Si as vrea sa stiu daca pot face asta daca sunt începător

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, nu indeplinesti conditia sa fi depasit perioada de 1 an de la data obtinerii permisului de conducere.
Conform Regulamentului de aplicare a Codului rutier, citez:
"ART. 221.(1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, daca sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obtinut permis de conducere cu cel putin un an inainte de savarsirea faptei;
c) in ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de masura;
d) in ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie."

| mgtow a răspuns:

Dai examenul din nou sau ramai calator pe transport public

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poți