| cosmynnn a întrebat:

Salut, am 16 ani si de mic mi au placut "motoretele". Aveam de gand sa dau examenul auto pentru permis A1, pentru a mi cumpara un motor sport. dar de curand m au atras mai mult cele enduro, si cred ca asta e ceea ce mi place. Am urmatoarele nelamuriri:
1.E nevoie de permis pentru enduro?
2. Daca imi cumpar un motor de 250cc si vreo 30cp sa zicem, este legal sa circul cu el daca am permis A1? sau motorul trebuie sa respecte cerintele normale pentru A1? Conteaza daca motorul e mai mare..atat timp cat nu circul cu el pe drumurile publice?
3. Am gasit niste modele frumoase de 125-250cc si ieftine
sunt bune de ceva sau merg cu ele la service din prima saptamana? http://bemiromania.shopmania.biz/catalog/moto-161908

Răspuns Câştigător
| Aylee a răspuns:

Deci,
1. Nu este nevoie de un permis special pentru Enduro. Doar cel de la politie, permisul auto.

2. Este ilegal sa circuli cu el doar cu categoria A1.
Sa iti explic, categoria A1 reprezinta motoarele PANA in 125 cmc cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg. Tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW, minim 16 ani împliniţi ai nevoie.
Categoria A2 pentru motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cel putin 395 cmc, cu un raport putere/greutate care nu depășește 0, 2 kW/kg și care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale, varsta minima stabilita pentru categoria A2, este de 18 ani.
Si categoria A entru motociclete cu puterea minima de 50 kW, Vârsta minimă pentru categoria A este stabilită la 20 de ani. Cu toate acestea, pentru a putea conduce motociclete din prezenta categorie, este necesară o experiență de conducere a motocicletelor din categoria de permis A2 de cel puțin doi ani. Se poate renunța la această cerință referitoare la experiența anterioară, în cazul în care candidatul are cel puțin 24 de ani

In priviinta motorului, ai grija ce iti alegi, atunci cand iti cumperi fie o motocicleta, atv sau masina o sa fie exact ca o femeie, adica un consumator de bani. Mereu trebuie sa pui ceva pe el. Toate cele bune si nu te aventura fara permis, este caz penal.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. pentru orice vehicul cu motor ai nevoie de permis.

2. tot ce e peste 125 cmc ai nevoie de A2 la 18 ani.

3. nu cauti ce trebui... sub 125 pentru tine