| aLexG1 a întrebat:

Salut am 16 ani si vreau sa dau si eu de categoria am pentru 50cm3 si vreau sa stiu daca se obtine greu permisul pentru categoria asta adica daca este la fel ca la masina.Dau funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este chiar la fel si nu cred ca se obtine greu.
La proba teoretica sunt doar intrebari iar proba practica se sustine numai prin parcurgerea unui traseu in poligon, conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Proba teoretică cuprinde un număr diferenţiat de întrebări particularizate pentru fiecare categorie, criteriile de promovabilitate fiind următoarele:
 a) pentru categoriile AM, A1, A2 şi A, testul cuprinde 20 întrebări, timpul de soluţionare fiind de 20 minute. Se declară «admis» candidatul care răspunde corect la cel puţin 17 întrebări;"
"(3) Proba practică se susţine:
  a) numai în poligon, pentru autovehiculele din categoria AM;"