| calin35 a întrebat:

Salut, am 2 probleme cu un ford fiesta 2000, 1.3 benzina.
1. se supraincalzeste antigelul, ard conductele prin care circula antigelul chiar si capota masinii arde foarte tare si temperatura in bord ramane constanta 90 grade... Care sa fie problema?
2. se aude un zgomot de toba sparta si cand cobor o panta se mai aude si un zanganit ca niste fragmente intoarse intr-un vas de tabla... Sa fie catalizatorul sau doar toba sparta?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

1. Nu este o problema, așa e normal.
2. Daca se aude zgomot de toba sparta, probabil toba este sparta.

| calin35 explică (pentru regis):

Dar se incalzesc furtunele foarte repede si foarte tare. Nu se poate pune mana pe ele ca ard. Oare e normal asa?

| regis a răspuns (pentru calin35):

Temperatura lichidului de răcire poate urca pana la 105 grade fara probleme. Tie îți urcă la 90, deci este absolut normal. Iar la 90 de grade este nirmal sa te arda la atingere.

| calin35 explică (pentru regis):

Mersi mult