| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am cumparat o masina acum un an si proprietarul a dus-o la rar si a facut tot ce trebuie acolo, acum trebuie sa fac itpul si pe cartea de identitate a vehiculului scrie roti: 195/65R15 91H/6. 00JX15 iar la mentiuni :Anv.opt.:205/55R16 91H/6. 5JX16
225/45 R17 91H; 205/60 R15 91H; 205/55 R16 91Q M+S.Rotile sunt de fapt pe 235/45, trebuie schimbate pentru a trece de itp?

8 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Da. Adica poate scapi dar daca se uita la roti atunci clar e motiv sa nu te treaca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă vrei sa îl treci sa trebuie schimbate

| Sarcopt a răspuns:

Mie nu mi-a verificat niciodată dimensiunile la cauciucuri

| ionuti34 a răspuns:

Pai cum a trecut omul ala cu masina de rar si itp daca avea rotile asa?

| ionuti34 a răspuns (pentru Sarcopt):

De cate ori ai facut itp pana acum?

| Violleta2022 a răspuns:

Da, trebuiesc schimbate

| goguPatent a răspuns:

Schimbate ar trebui nu numai pentru itp ci si daca nu vrei sa ramai fara certificat la un moment dat.

| ionuti34 a răspuns:

Si daca pun 225/45 R17 91H, adica ce e scris la anvelope optionale e ok nu?