| Takvmi a întrebat:

Am o dilema cu prima mea masina cumparata. Masina este din 2017, luata SH, ITP-ul facut chiar in ziua cumpararii, totul ok. Acum dupa 2 saptamani de cand o am, am observat ca in Cartea de Identitate a vehiculului scrie ca are Jante de R15 sau R16, insa ea are in momentul acesta montate jante de R17 inchi. Interesant e ca, atat in cartea masinii, cat si pe caroserie (unde scrie si presiunea la roti), cat si dupa seria de sasiu, masina a venit intr-adevar din fabrica cu jante de R17, deci presupun ca inca de la prima inregistrare a fost trecut gresit in acte R15, R16, si asa a ramas de atunci (trecand si ITP). Dilema mea este ca, daca sunt oprit de politie si ma iau la intrebari in legatura cu asta, tehnic din cate inteleg, nu as fi ok. Ce pot face sa rectific problema si sa apara in cartea de identitate R17 cum ar trebui sa fie.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te duci la o unitate RAR, dovedesti ca in cartea de identitate este trecut gresit si soliciti sa fie trecute cele pe care le-a avut si le are si acum.