| LED21 a întrebat:

Salut, am fost astăzi sa vad un golf 4 break 1.6 benzina deoarece vreau sa il cumpăr, dar in bord are martorii de check engine si ESP aprinsi, omul a zis ca a schimbat si caseta, oare de la ce sa fie? A zis ca a fost si a pus masina pe diagnoza ca sa ii stearga senzorii sa nu i se mai aprinda dar dupa iar i s-au aprins.

Ce poate sa fie?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Greu sa mai ramai si cu contul asta dupa cum scrii.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

ESP probabil aprins de la senzorul giroscopic de sub volan, boala lor.
Caseta a schimbat-o tot pentru ca e boala lor.
Check engine sta aprins ori de la sonda defecta, ori de la motor uzat, ori de la clapeta de aer defecta. De obicei sunt toate 3, asa e boala lor rolling on the floor
Vezi si pragurile in partea de fata, si hayonul, sa nu fie putrede.
Si inchiderea centralizata, ca probabil nu mai functioneaza. E boala lor.
In rest sunt super masini, daca n-ai mai avut masina.

| LED21 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Inchiderea centralizata merge ok, am vazut ca nu are geamuri electrice, oare merge sa ii pun? are si trapa.

In portbagaj in spate are multe fire si cred ca e si un caset de radio acolo si aia ma deranjeaza deoarece daca eu vreau sa merg la cumparaturi sau ceva nu o sa prea am loc sa le pun in portbagaj deoarece sunt firele alea si casetu ala patrat pe acolo.

stii cumva cat costa cele enumerate de tine? m-ai ajuta foarte mult.

motorul merge foarte bine, la fel si masina doar ca are senzorii aia aprinsi in bord

| LED21 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sunt utilizatorul ala vllaaddd de iti tot puneam intrebari despre ce golf 4 sa imi iau laughing mi-au suspendat tolomacii astia contul

am un opel Astra H hatchback momentan, dar vreau sa il dau si sa iau golful

| suntserios a răspuns (pentru LED21):

Bine că ai zis, sa îl raportăm și pe asta.

Check engine poate fi de la o groaza de chestii, de la o sonda defecta până la motorul praf. Dar dacă tu vrei sa te complici, baga-te.

| LED21 explică (pentru suntserios):

Du te ba sa imi sugus pulos

| LED21 explică (pentru suntserios):

Ca mai intai il verific la mecanic, nu il iau de capu meu

| suntserios a răspuns (pentru LED21):

Greu sa mai ramai si cu contul asta dupa cum scrii.