| Marian6999 a întrebat:

Salut, am intrat la o scoala profesionala pe profil mecanic si nu prea stiu cu ce se mananca si ce materi trebuie sa stapanesc casa pot invata usor mecanica, daca aveti idee cu ce materi se mai manaca gen:matematica, fizica etc. daca stiti va rog nu ezitat sa imi spuneti happy
Multumesc din start.

Răspuns Câştigător
| alex495 a răspuns:

Ti am zis, tot ce inseamna fizica si desen tehnic. Trebuie sa le mananci pe paine. Aaa tu te gandeai la mecanica auto? happy. O sa faci si de aia spre final dar la inceput o sa fie mecanica= fizica mult mai complexa

6 răspunsuri:
| alex495 a răspuns:

Tot ce inseamna fizica si desen tehnic, initial o sa faci pe coala ca taranii si dupa va baga in autocad, bine depinde de dotarile liceului. E un inceput bun pentru o facultate de inginerie. Primii 2 ani sunt cam ce ai facut tu la liceu, poate putin mai complex. Am un coleg care a terminat u liceu renumit de transporturi din harghita si crede ma ca a iesit locul 1 pe tara la rezistenta materialelor si mecanica, si gandestet ca a terminat liceu tehnic( liceu unde intra aia cu medii mici)

| Marian6999 explică (pentru alex495):

Eu ma refeream la materile de baze pe care trebuie sa le stapanesc casa pot realiza ceva in mecanica si sa pot intelege.

| Marian6999 explică (pentru alex495):

La masini si chesti dar si asta este fix ce imi trebuie daca mai ai vreun raspuns de dat nu ezita eu sunt aici sa il aud.

| alex495 a răspuns (pentru Marian6999):

Din anul 2, in primul am faci bazele, ce am scris mai sus. Oricum foarte probabil sa nu fie foarte exigenti profesorii

| Marian6999 explică (pentru alex495):

Ok dar ma refer la cele din generala cata matematica si fizica trebuie sa stiu la asta ma refeream

| alex495 a răspuns (pentru Marian6999):

E scoala profesionala, nu prea sunt severi profesorii, pe ei ii intereseaza tu sa iesi mecanic. Ar fi in regula sa stii nivel mediu, ridicat la puteri, radical, ecuatii de gradul 2. cam asa. Si la fizica foarte probabil o sa faceti teorie gen de ce se dilata sinele de cale ferata vara, de ce se arde becul etc

| alex495 a răspuns (pentru Marian6999):

Ti am zis, tot ce inseamna fizica si desen tehnic. Trebuie sa le mananci pe paine. Aaa tu te gandeai la mecanica auto? happy. O sa faci si de aia spre final dar la inceput o sa fie mecanica= fizica mult mai complexa