| Emanuel2k14 a întrebat:

Maine am Examentul pentru permis la categoria C, si inca am nelamuriri.
Ce inseamna cand rotile sunt convergente si cand sunt divergente?
Vreau cu explicatie ca sa pot intelege intrebarile sa stiu ce sa raspund. Multumesc Frumos!

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Rotile din fata sunt mai deschise, adica divergente, cele din spate sunt convergente. Rotile din fata sunt mai iesite in exterior in partea de jos, mai spre sasiu in partea de sus a roti. Ca o lentila de ochelari, daca o pui cu fata in sus si tine apa in ea e convergenta, daca apa curge dupa ea, e ca o ciuperca e divergenta!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai terminat scoala de soferi si esti PETARDA!
Convergente - adica linia lor se uneste in fata. Divergente, linia lor se desparte si mai tare.
Toate rotile pe fata sunt convergente!

| VOLVO a răspuns:

Nu-i bine ce a zis colegul. Rotile din FATA la camion sunt CONVERGENTE di cele din SPATE sunt DIVERGENTE. Rotile tragatoare sunt divergente si celelalte convergente. tine minte de la Dacie. Are tractiunea pe fata deci rotile sunt divergente iar cele de pe spate convergente. La camion e invers pentru ca are tractiunea pe spate. uite si o intrebare: CUM SUNT DE REGULA ROTILE DIRECTOARE A UNUI CAMION CU TRACTIUNEA PE SPATE? raspuns: CONVERGENTE SAU PARALELE.