| Danny68 a întrebat:

Am o Aprilia RX125 la care se opreste motorul din mers iar dupa nu mai porneste decat extrem de greu. are compresie, da scanteie, se alimenteaza... Care ar putea fi cauza

Răspuns Câştigător
| KaPy2 a răspuns:

Curatai carburatoru ma sau pune-i unul mai mare ca poate ii trebuie mai multa benzina..., verificai sistemu de alimentare si tu na ce sa zic si eu daca eram acolo ma uitam dar asa ce pot zice

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invarte usor sau mai greu dupa ce se opreste? Verifica racirea si vezi daca se incinge atunci cand se opreste, daca da, fa ceva si ai rezolvat. Funda?

| KaPy2 a răspuns:

Cand motoru este rece porneste usor?
Cati metri mergi cu scuteru si se opreste?, poate nu-ti mai invarte pompa de apa si se incalzeste apa ai un termo stat pe motor si cand fierbea apa se opreste scuteru si nul mai pornesti cat te-ai chinuit trebuie sa lasi apa sa se raceasca, du-te la un mecanic sa-ti verifice racireawinking, funda?

| Danny68 explică (pentru KaPy2):

Dupa ce se opreste, chiar daca las motorul sa sa raceasca de tot, tot nu porneste. Uneori porneste la prima pedala uneori nu porneste deloc...

| yamahaaerox49 a răspuns (pentru Danny68):

S-ar putea sa fie de la muzicuta sau de la ambielaj sa nu se alimenteze, funda

| KaPy2 a răspuns (pentru yamahaaerox49):

Ce are treaba ambielaju cu alimentarea?laughing)

| KaPy2 a răspuns (pentru Danny68):

Verifica pompa de alimentare, carburatoru daca are, muzicuta dar te sfatueisc sa te duci cu scuteru la un mecanic si sa-ti verifice alimentarea daca te pricepi tu e bine!

| Danny68 explică (pentru KaPy2):

Aprilia RX 125 e cross, pompa de alimentare nu are, benzina vine prin cadere din rezervor direct in carburator. Maine o sa incerc cu o bujie noua, schimb si CDI-ul ca mai am unul acasa care stiu sigur ca e bun, si daca nu merge o sa desfac carburatorul si muzicuta, le curat eventual si vad daca merge... Sper sa o fac sa mearga big grin

| KaPy2 a răspuns (pentru Danny68):

Curatai carburatoru ma sau pune-i unul mai mare ca poate ii trebuie mai multa benzina..., verificai sistemu de alimentare si tu na ce sa zic si eu daca eram acolo ma uitam dar asa ce pot zice