| 97vladu a întrebat:

am o bicicleta si cand pedalez pedalele merg in gol o vreme si numai dupa aceea po sa ma duc.de ce? funda!

Răspuns Câştigător
| MaxiValau a răspuns:

Nu este vorba de nicio viteza sau lant cazut, este vorba doar de pinion! Am patit-o la 2 biciclete... Trebuie sa dai roata de pe spate jos, si vezi ca in mijlocul pinionului, se vede un inel cu doua gauri care nu sunt adanci. Introduci varful unu cui in una din gauri, si dai incet cu un fier in cui, in sensul in care se desface orice surub, pana se desface acel inel. Dupa ce il desfaci, i-ati ceva in care sa pui rulmentii (sunt multi si mici), apoi, intorci roata tinand de pinion sa nu cada, si inainte sa ajunga roata la 90 grade ai grija ca vor incepe sa cada bilele de rulment. Dupa ce o intorci, las-o jos, cu pinionul in partea de jos, si ridica doar roata, pinionul ramanand jos. Si pe aceasta parte sunt tot atatea bile cate au fost si pe partea cealalta. Punele si pe acestea langa celelalte. Apoi, lasa pinionul in pace si uita-te la roata, pe ax in partea unde vine pinionul. Acolo vei vedea doua ceva (nu stiu cum se numesclaughing, dar vei observa ca sunt iesite in afara fata de restul ), si o sarmulita otelita care tine acele ceva iesite mereu. Scoate sarmulita aceea si dai forma rotunda, astfel incat cand o pui sa tina ambele ceva iesite in afara, chiar si dupa ce le impingi (trebuie sa revina neaparat in afara ca sa ti mearga). Dupa ce reusesti da cu putna vasilina pe partea unde vin rulmentii in interior, pentru a-ti fi mai usor sa-i pui (daca nu dai cu absolut nimic, iti vor cadea mereu). apoi pune roata peste pinion si intoarce-o invers cu tot cu acesta. Pune bilele si pe partea aceasta, iar apoi strange inapoi acel inel.

5 răspunsuri:
| Bybanu a răspuns:

Ce bicicleta? Daca e bicicleta normala schimbai butucu. daca e bicicleta de sala.habar nu am

| Cristi19 a răspuns:

Lantu picat?

| Mikasa a răspuns:

Cred ca ai tu impresia ca merg in gol deoarece este setata pe o viteza mai mare, adica cand mergi la deal sa-ti fie mai usor

| GW1521 a răspuns:

Nu cumva ai amenintat-o ca o schimbi cu alta?