| Greceanu_Vlad_1998 a întrebat:

Cand merg pe bmx si nu pedalez, adica am viteza si ma opresc din a pedala se produce un zgomot, fier pe fier.ca o frecare.si uneori cand invart pedalele in sens invers merge cu spatele, seara, ma plimbam si m.am ridicat ca sa pedalez mai tare.si pedala s-a blocat si am cazut rau, de ce

Dau funda

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

A iesit, datorita uzurii probabil, din pozitia lui, unul sau ambii clicheti, cei care fac ca tu sa poti pedala si trage roata sa se invirteasca, fara ei, ai pedala in gol. De aceea e acest comportament ciudat. Eu zic sa nu o mai folosesti, te poti accidenta, pana ce nu o desfaci sau nu o desface un mecanic pentru reparatie.

| StefanWass a răspuns:

Pune niste ulei si vezi daca se mai intampla asta