| AlexioAlexandruAlex a întrebat:

Salut, am o intrebare care ma macina de foarte mult timp, sunt innebunit dupa masini, vreau neaparat sa dau de carnet, si vreau sa dau in Anglia ori in Cipru unde mi-ati recomanda. si daca dau in una din aceste tari. pot conduce si in Romania adica nu numai in Romania peste tot pot conduce daca am permis de Anglia sau de Cipru astept un raspuns va rog din suflet, dau up +1

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Fiind in UE oricare din carnetul de conducere eliberat de oricare dintre tari este recunoscut in restul UE.

Deci da, poti sa o faci.

Dar va trebui sa fii atent cand schimbi directia de mers. Nici nu realizezi ce neplacut este sa o iei pe autostrada pe contrasens.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar, poti sa-ti iei carnet in Romania si sa conduci atat in UK scat si prin Europa. Ca turist, esti ok sa sofezi prin toate tarile prin care treci!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aproape orice permis din lume e valabil oricunde, mai ales cele din cadrul UE.

De ce ai vrea sa faci scoala si sa dai de permis intr o tara unde se conduce pe partea stanga numai tu stii

| cristimihailov a răspuns (pentru suntserios):

Salut,
Unele sunt valabile doar o perioada. Cateva luni, un an de la intrarea in respectiva tara.

Cazul Australia este cel mai bun. Pt noi venitii in Australia, in functie de viza, acestia pot conduce cu permisul lor timp de 6 luni de exemplu. Apoi trebuie sa aplice pentru permis australian de conducere.

Repet, timpii sunt diferiti in functie de viza. Romanii pot sa isi echivaleze carnetul de conducere usor. Dar acum 4 ani, trebuia sa dai examen. Si conditiile de carnet de incepator subt mult mai dure in Australia decat in Romania.

Ca paranteza happy

| K0sti a răspuns:

Daca erai dupa vreo gagica ceva, mai intelegeam, da dupa niste fiare care aduc moartea...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu se dau carnete la oameni nebuni.

| NAT0 a răspuns:

Ce întrebare e mă asta. Dai examenul auto în România și gata că nu te mănâncă nimeni aici. Poți conduce cu permisul din România în ce țară vrei tu și invers. Dacă ai permisul din Anglia, poți conduce și în România.
Dar calmează-te.laughing Că degeaba ai permisul de conducere dacă nu ai mașina. Prima dată muncești ca un sclav pentru 1k de euro în Italia pe un an de zile și apoi te întorci în țară și dai de permis și îți iei o mașină și poți merge cu mașinuța unde-ți dorește inimioara.

| TabletaSB a răspuns:

Unde stii limba mai bine. In uk ploua mereu si acum a iesit din ue. In cipru e cald dar nu e asa scump ca in uk.
Poti conduce oriunde. Poate adaptarea sensului de mers din uk ue e mai anevoioasa pentru ca ei conduc pe stanga.