| Uvuvwevwevwe a întrebat:

Am o intrebare legata de detectoarele radar: Sunt capabile sa detecteze si masinile de politie aflate in miscare sau strict cele care stationeaza cu radarul?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Detectoarele radar NU detecteaza masinile politiei, ci semnalul emis de aparatele radar. Ele detecteaza orice semnal electromagnetic de frecventa apropiata celor emise de aparatele radar, indiferent daca acele aparate sunt statii radar stationare sau mobile, sau chiar de comunicatii (wi-fi).
Asa se explica, de exemplu, alarmele false date in apropiere de unele camere de supraveghere wi-fi (cum sunt cele de la pompe de benzina si nu numai).
Statiile radar portabile sunt mai greu de depistat, deoarece ele nu functioneaza cu flux continuu, doar daca li se apasa butonul de actionare, orientat deja direct spre masina "victima".

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Radarul (pornit) emite nistre infrasunete care sunt detectate de catre detector. Daca radarul e oprit detectorul ala nu "miroase" nimic, nu are de unde sa stie daca sunt masini de politie sau nu. Nu conteaza daca masina de politie e in miscare sau nu, daca are radarul pornit, detectorul bipuie, daca nu are radarul pornit nu bipuie. happy