| Răcoare_Iulian_1999 a întrebat:

Salut.Am o masina nissan primera din 2003 si din cand in cand la distante de peste 50 de kilometri imi apare acest semn in bord https://imgur.com/a/5O4gh3A, este ceva grav?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe oprita masina pe loc si tractata la mecanic

| darrio2007 a răspuns:

Temperatura crescuta a lichidului de racire.

| relian a răspuns:

Ala e check engine, poti merge si asa,nu-i grav,asa cum cineva pe aici a raspuns,dar cand vei merge sa faci inspectia nu o sa treci cu lumina aia aprinsa.
Bine in RO banui ca dai ceva spaga si ai trecut oricum laughing
Lumina aia se aprinde din foarte multe cauze,si daca ai busonu de la rezervor rau,se va aprinde acea lumina.
Am dat doara un exemplu dar sunt f multe cauzele,motiv pentru care sa afli si sa remediezi,pentru ca in unele cazuri este bine sa remediezi,trebuie sa scanezi masina,sau testezi cum zic romanii,asa afli cam ce probleme ar fi si pe unde anume.

Lumina aia se aprinde cum am spus plecand de la rezervor si stiu si eu,depinde si din ce an este masina,la astea mai noi,se aprinde acea lunina si daca nu-ti merge un bec la far laughing

Grav,ce ar putea sa fie grav? Grav pentru siguranta circulatiei nu prea e,pentru masina cam la fel,nu e ceva sa spui gata,daca nu rezolv se strica masina nu o sa mai mearga,nici vorba de asa ceva.

Cand o sa ajungi la asa ceva,adica sa inceapa motoru sa se strice,deja aia devine vizibila, se vede din avion laughing
In cazul tau daca masina merge si tu nu simti batai la motor, sau mai stiu eu ce alte de genul asta, nu-i grav nimic.

Care spune ca ar fi ceva grav sau f brav sa si explice ce anume este grav, ce se poate intampla, sa dea exemple clare sa vedem si noi acele gravitati laughing
Asa a dai din gura gata e grav fara sa ai habar oricine poate.

| Alexandrionelu a răspuns:

Este o eroare la motor. Da, probabil ca e ceva grav. Pune-o pe tester sa vezi exact de unde e.