| Wex09 a întrebat:

Salut! Am o mica problema la un golf 5 din 2008, nu prinde absolut deloc posturi radio, am antena, dar cred ca e stricata (asa am cumparat o, nu am idee absolut deloc despre masini, fiind prea mea achizitie ca incepator) si as vrea sa stiu daca as pune un modulator fm la masina, ar functiona sa ascult muzica chiar si fara antena? Auzisem ca n ar fi mers si incepe sa ma sperie putin gandul, posibil sa nu fie stricata, am incercat cu "meniul secret" dar din pacate imi arata antena off si la acea liniuta de semnal este goala (rcd300) muzica pe cd merge perfect, sunt doar interesat daca ar merge un modulator, sau macar daca as putea sa rezolv cu antena fara sa cheltuiesc sute de lei, multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

1. In primul rand, uite-te daca este bagata mufa de antena in aparat!

2. Daca radioul este functional (si este pus pe banda FM), atunci in difuzoare trebuie sa se auda un fasait caracteristic (la volum peste mediu).
- daca fasaitul se aude, atunci este intrerupt firul de antena
- daca fasaitul nu se aude, atunci este posibil ca partea de radio sa nu functioneze.
In aceste cazuri (2.), apeleaza la un electronist, cu experienta in radiourile de masina!

| Wex09 explică (pentru Bula):

Pana o sa repar lucrurile astea, un modulator fm ar functiona?

| Bula a răspuns (pentru Bula):

Si pentru modulator trebuie antena la radio, fiindca functioneaza cu radiofrecvente.

| Wex09 explică (pentru Bula):

Sper ca totusi, fiind o antena aripioara sa o pot inlocui cu una normala fara a desface plafonul si a ma incurca prea mult, nu cred ca este total stricata, poate doar nu prinde semnal (stau la sat) si din cate auzisem modelele astea de antena au un semnal foarte prost, voi incerca sa ii dau o incercare modulatorului si daca nu merge presupun ca o sa schimb antena

| Bula a răspuns (pentru Wex09):

Antena radio de monteaza pe exteriorul masinii, altfel caroseria metalica ecraneaza (si atenueaza foarte mult) semnalele radio.
Pentru doar utilizarea modulatorului, este suficienta si o satma de cca. un jumat de metru, dar sa se "vada" intre ele modulatorul si "antena".

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca antena nu este conectată la aparatul de radio. Incearca sa urmaresti cablul.

| Wex09 explică (pentru darrio2007):

O sa merg cu ea intr-un service cel mai probabil, am o antena cu "aripioara" este pe fir si probabil ca e ceva de acolo si doar trebuie s o schimb, pana atunci as fi interesat daca un modulator fm ar functiona?