| Bratu_Doru_1997 a întrebat:

Am o motocicleta de motocross, Husqvarna de 125 cm3 (CRWR 125) si as dori sa ii schimb motorul cu unul de 250 cm3. Intrebarea mea este daca acel motor de 250 poate depasi dimensiunile si greutatea motorului actual. Vreau sa stiu daca ar incapea in locul motorului de 125 sau daca este mai mare si nu merge.

1 răspuns:
| JohnnyBi a răspuns:

Logica ta ce spune bobita? ca motoarele de 1 litru si alea de 125 cmc au aceeasi dimensiune? pai si de unde iei caii in plus? de unde iei cmc in plus?

logica de copil de 5 ani: orice motor mai mare, are o dimensiune mai mare. tu daca ai un pahar de 300 ml si vrei sa pui 500 ml in el, nu iti trebuie un pahar mai mare?

problema a2a: cum e facut sistemul de prinderi, forma motorului, forma cadrului. daca ai un pahar de 500 ml si ai 300 ml in el, atunci poti baga si 500 ml in pahar. adica, daca motorul de 125 cmc intra si ramane loc liber, s-ar putea, cu noroc si skill, sa poti pune motorul de 250 in loc fara modificari sau modificari minime.

asta privind dimensiune si incapere.

privind greutatea. iar, aceeasi discutie: cbr 125 cmc are 115 kg, cbr 500 cmc are 159, cbr 600 cmc are 185 kg. luand Honda ca model.