| tudorcfr90 a întrebat:

Am o nelamurire. Am avut accident cu masina. Circulam pe banda mea cand un tip a inceput sa ma depaseasca fara sa se asigure. Din spate venea un TIR angajat si el in depasire, producandu-se astfel o triplare. Tiristul l-a lovit pe tip si apoi acesta m-a acrosat. Tirul a scapat, nici macar nu a incetinit sa vada daca ne-a omorat sau nu angry In socul ce a urmat noi nu am reusit sa vedem numarul de inmatriculare al Tirului sau macar ce hram poarta. In fine, s-a ajuns la politie unde respectivului i s-a facut proces verbal si i s-a suspendat permisul 60 de zile pentru depasire neregulamentara. El mi-a dat asigurarea si am fost la societatea la care era asigurat si am inceput sa imi fac dosarul de dauna. Acesta a fost finalizat si trimis pentru aprobare. Intre timp, celalalt a contestat in instanta procesul verbal si acum procesul este in curs. Am fost la cei de la asigurari sa vad in ce stadiu se afla aprobarea dosarului si mi-au spus ca stau in standby pana cand se termina procesul. Si acum raspunsul de pus in rama: daca respectivul castiga procesul si i se anuleaza procesul verbal atunci nu pot sa imi repare masina pentru ca nu mai au cum sa dovedeasca faptul ca el este vinovat pentru producerea accidentului. Ce intelegeti prin asta?

4 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

In mod normal, asiguratorul e obligat sa-ti plateasca reparatia, apoi sa se indrepte impotriva vinovatului[cel putin asa se intampla ''afara'']

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Inteleg ca in Romania, coruptia e la putere.Ai putea sa-l dai in judecata...

| sebysebyca a răspuns:

Intelegem ca trebuie sa mergi sa repari masina cu banii tai, acum ca mai tarziu se vor scumpi piesele!

| Nis a răspuns:

Procesul de-obicei dureaza ceva timp. Mergi cu asigurarea ta si explica situatia. Cum nu ai fost tu vinovat deci nu tu trebuie sa platesti pentru reparatii. Daca ii iei putin tare pe cei de la asigurari care ti-au zis ca "stau in standby" si le zici ceva de genu "eu ce fac? stau cu masina lovita cateva luni? de ce platim toti asigurari?", nu-i cea mai buna solutie, dar in situatia data alternativa ar fi sa astepti. Tu decizi.