| redtulip a întrebat:

Politia rutiera mi-a luat carnetul. Pe cand circulam pe o sosea am intrat intr-o depasire a unui tir. Soferul tirului a crescut viteza pe cand eram in dreptul lui si astfel m-a fortat sa incalc 3 metri pe linia continua. Am insistat la politisti sa urmareasca filmarea si sa opreasca si pe soferul tirului dar nu au vrut asa ca mi-au suspendat carnetul pentru o luna de zile. Cum pot face contestatie si care ar fi demersurile. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai putea face o plangere contraventionala, in conformitate cu prevederile OUG nr.195/2002, cu md.si compl. ulterioare, citez:
"ART.118.(1) Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiilor se poate depune plangere, in termen de 15 zile de la comunicare, la judecatoria in a carei raza de competenta a fost constatata fapta.
(2) Plângerea suspendã executarea amenzilor şi a sancţiunilor contravenţionale complementare de la data înregistrãrii acesteia pânã la data pronunţãrii hotãrârii judecãtoreşti.
(3) Dovada inregistrarii plangerii depuse la judecatorie in termenul prevazut la alin. (1) se prezinta de contravenient la unitatea de politie din care face parte agentul constatator, care va efectua mentiunile in evidente si ii va restitui permisul de conducere.
(3^1) Hotãrârea judecãtoreascã prin care judecãtoria soluţioneazã plângerea este definitivã şi irevocabilã.
(4) În termen de 15 zile de la data pronunţãrii hotãrârii judecãtoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei, contravenientul este obligat sã se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţã pentru a preda permisul de conducere." Numai bine!
P.S. Tot am raspuns la asemenea intrebari puse de conducatori auto, unii cu permisul obtinut de putin timp si ma intreb ce se invata la legislatia rutiera. Acesta este un lucru elementar.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nicio sansa de reusita daca faci contestatie. Eu le dau dreptate politistilor. Daca soferul de tir este dement, tu nu trebuie sa fortezi depasirea, punandu-va in pericol atat pe voi cat si pe ceilalti participanti la trafic. Trebuia sa renunti la depasire. Politistii stateau la panda EXACT pentru cei care depasesc pe linia continua.

| tigannervos a răspuns:

Eu ma intreb cum ai ajuns tu in dreptul lui daca depasirea se face pe partea stanga?