| Harl3yDavidson a întrebat:

Salut, am o problema cu un atv de 48 cmc, atv-ul a fost cumparat acum vreo 2 ani si atunci cand l-am luat mergea bine, tragea, nu am avut treaba cu el, si vara asta am mers cu el prin paduri si pe camp fara probleme iar intr-o seara cand ii schimbam bujia am observat ca pierde lichid pe la un prezon, l-am lasat asa iar peste cateva saptamani(tin sa precizez ca il verificam mai mereu sa vad daca mai pierde pe acolo lichid) l-am desfacut sa vad ce are de pierde lichid si am descoperit ca era asa de cand l-am luat pentru ca un prezon avea filetul stricat acolo unde se infileteaza in carter si nu mai prindea deloc, chiuloasa era tinuta in numai 3 prezoane( am facut un prezon nou la strungar) iar garnitura de chiuloasa era arsa rau, explodata chiar (asta a si fost motivul pentru care m-am apucat sa umblu la el, il simteam ca nu mai trage cum trebuia) si cilindrul cu pistonul erau zgariate, fiind cel mai rau zgariate pe partea cu evacuarea iar pistonul era indoit putin la segmentul de sus, nu afecta cu numic segmentul doar ca se observa o indoitura. M-am dus la un mecanic si l-am intrebat daca mai pot face ceva iar el mi-a zis sa il fac cu smirghel locul zgariat atat pe piston cat si pe cilindru si asa am si facut( nu am dat cu smirghelul rau, am dat cat sa nu se mai vada zgarieturile), aratau bine, le-am montat la loc pe toate, a pornit, statea chiar la relantiu fara probleme, se accelera foarte bine si am iesit cu el la o tura sa vad cum merge. El mergea bine la drum drept dar cand a fost vorba sa urc o panta mai usoara nu mai avea forta, ii murea motoru, l-am adus acasa si l-am dezmembrat din nou si totul era exact ca atunci cand le-am bagat, nimic,, stricat,,. Din cate am inteles, mecanicul de la care l-am cumparat mi-a zis ca are motor de honda sau aprilia iar eu pe internet am gasit set motor de Aprilia Sonic (motorul de pe Aprilia Sonic este identic cu al meu la absolut toate piesele, si carburatorul este acelasi ) de 50 cmc pe okazii si are diametrul de 40mm si bolt de 10mm(https://www.okazii.ro/......a179062145 ) dar am mai gasit tot un set motor pentru Aprilia Sonic de 80 cmc (https://www.okazii.ro/......179062387) cu diametrul de 47mm si boltul tot de 10 mm si as vrea sa stiu daca ar merge montat pe motorul meu.

2 răspunsuri:
| XxMtrXx a răspuns:

O sa.ti mearga si eu am facut exact acelasi lucru
Doar ca eu l.am cumparat de la un busnitar pe bani putini si de.aia s-a stricat(ATV.ul)

| Harl3yDavidson explică (pentru XxMtrXx):

Multumesc pentru raspuns dar l-am cumparat deja setul de 80 si se potriveste perfect, are compresia foarte buna fata de cel de 50, mai am sa montez motorul pe atv.