| emeric717 a întrebat:

Salut. Am o problema la un audi a3 din 2013. Pornesc fie caldura fie răcirea si nu baga în habitaclu aer deloc cu ventilația la maxim. Nici pe la parbriz pentru dezaburiere si nici prin gurile de ventilare. După cam 5 min de funcționare începe sa bage. Menționez ca abia am schimbat filtrul de aer. A mai întâmpinat cineva problema asta?

12 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu baga aer deloc, sau nu baga aer rece sau cald? Daca nu baga aer deloc, dar dupa 5 minute incepe, ai putea avea probleme cu interfata aia, sau butoane ce ai tu, ori senzori de temp din interior.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Doar filtrul? Când este menționat în cartea de service a autovehiculului ultima revizie generală a sistemului de aer condiționat? Adică să fie desfăcut de la cap la coadă!
Problema este că la "maxim" poate fi doar la butonul din bord, în realitate să fie la minimum. Sunt deja 10 ani de la fabricație. Și, un sistem de aer condiționat de acasă se mai strică, înlocuiește, repară în 10 ani, dar la un autoturism!

| relian a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Cum adica sa desfaci aerul conditinat cap coada? De ce ai face asa ceva, ori cine face asa cewva, stii pe careva care sa faca asta ce spui tu?

Nu desface nimeni absolut nimic la aerul conditonat ca nu are ce. siongurul lucru ce trebuie, sa schimbi filtru, in rest nu se desface absolut nimic.
Problema lui este electrica, ceva senzori de temp, ceva butoane, ori interfata, daca are clima cum zic romanii.
Aerul conditionat te poate tine o viata, poate si doua, iar sa desfaci la masina cap coada laughing cred ca nu stii ce are o masina in bord, dar e bine nici sa afli, e uzina acolo, tot bordu ala e numa chestii legate de aer conditionat, numa motorase, numa clapete, numai galerii, deci ala nu desfaci niciodata, nu ai pentru ce. Poate doar daca sar arde ceva motorase, care inchid/deshid clapete, galerii, dar is asa de bine facjute alea ca daca se defecteaza una la sute de mii.

Aerul conditionat de acasa daca il cureti, poti sa il tii si 7 generatii laughing doar ca romanii nu curata nimeni aparatele alea, cine sa se catere pe pereti sa le curete laughing de aia se defecteaza aparatele alea de Ac de casa, altfel daca is curate, cum zic te tin alea toata viata, te plictisesti tu de ele si le schimbi la un mom dat laughing.
Treb curate dupa ceva vreme atit ala de inauntru, cit si ala de afara. Fabricantu spune sa le speli anual, le spala bunica anual laughing dar macar ala de afara, acolo e praf, e afara, dupa citiva ani face patura de praf pe radiator si merge ala ca vremea de afara laughing apopi incep toate sa se incinga, dupa ceva ani se ard.

Scuze ca ma bagai sa zic aici la raspunsul tau, dar la masina nu se demonteaza absolut nimic la AC.OIn afara de filtru nu ai ce intretine.

| KovacsB a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Nu desface nimeni cap coada sistemul de aer conditionat, pe ce lume traiesti?

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru KovacsB):

Https://www.capitalserviceauto.ro/......onat-auto/
Pe ce lume trăiești dumneata?
Uite un singur link la o firmă de reparații, recondiționare aer condiționat autoturism și citește ce înseamnă asta!
Vă las să deschideți link-ul și să vedeți câte piese există, se pot înlocui la un AC.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru relian):

Ești un analfabet tehnic!
Mai jos, am dat un link. Deschide și vezi câte piese există la un AC, câte consumabile schimbate pot fi la un AC!

| relian a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Alooo nenea Dorel laughing vorbeste frumos, eu tiam vorbit civilizat. Pe linga ca esti tantalau, era sa zic eu cum mai esti, dar ma abtin.
Eu nu deschid nici un link, ca idee ma ocup cu aer conditionat, nu in RO in SUA, asta asa pentru cultura ta generala.Nu credeam ca poti fi atit de inapoiat, si naiv pe deasupra, sa crezi toate timpeniile ce le citesti.

| KovacsB a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Nu ai inteles ideea.Stiu foarte bine cate piese exista.Mai citeste inca odata raspunsul meu."Nu desface nimeni cap coada sistemul de aer conditionat".Cu 150 lei ora de manopera si tabelul aferent chiar de la service-ul indicat de tine ar costa cateva mii de euro, Deci? Pe ce lume traiesti?

| KovacsB a răspuns (pentru KovacsB):

De obicei cand intalnesc pe strada unul cu idei fixe si pe langa realitate trec pe partea cealalta.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru relian):

"Nenea Dorel" ești dumneata! Nu mai spune nimănui că ești în America și te ocupi de aere condiționate. Nu te crede nimeni! Oricum observ în ultima vreme mulți ofuscați cărora dacă cineva nu le cântă în strună se enervează!

| FloryTudor8719 a răspuns (pentru relian):

Pui intrebarea, primesti raspuns dupa care-l comentezi strecurand cativa smiley in text. Mars!

| relian a răspuns (pentru FloryTudor8719):

Amice ai fumat ceva papadie, despre ce avioane vorbesti aici? Mras zii lu mata care te-a facut ba agarici, te bagi exact ca musca in **** laughing