| Miriapod007 a întrebat:

Am o Skoda Fabia Combi din 2007 cu motor de 1.4 TDI 80 CP si vreau sa stiu daca poate duce o rulota de 4 persoane nu doar la mare ci si la munte. Astept parerile voastre...

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate merge, dar cam chinuit. Ai in certificat greutatile maxime pe care le poti cara/tracta, vezi in talonul rulotei daca ai voie s-o 'agati' de Fabia.
Ambreajul e prima piesa suprasolicitata, cand remorchezi ceva cu un motor mai slab. Apoi, ar putea sa se supraincalzeasca in unele zone, la urcusuri. Controleaza periodic temperatura afisata in bord, mai fa opriri in care sa deschizi si capota. In caz ca nu se mentine temperatura optima de functionare si tot creste, da drumul la incalzire, ajuta foarte mult, practic aeroterma din habitaclu e un al 2-lea radiator de racire.
Drum bun!