| AndreiHuh a întrebat:

Salut, am probleme la un motor 1.9 tdi 90 cp. Am desfacut injectoarele pentru. ca nu-mi pornea si am dat de apa in primele doua si de ulei in celelalte doua. Ce ar putea sa fie?

3 răspunsuri:
| Ensiferum a răspuns:

Garnitura de chiuloasa clar, dar s-ar putea sa mai apara si alte probleme cand o desfaci gen chiuloasa fisurata.

| relian a răspuns:

Ai dat de apa si ulei unde anume? Cand desfaci injectoarele poti vedea doara vreo 2 pistoane alea care sunt mai sus, deci apa ta si uleiul unde anume leai vazut? Sa nu spui ca erau cilindrii plini cu apa si aialnti 2 cu ulei.Sau ai dat de apa in interioru injectoarelor sau cum? Ai dat de apa ai dat dar unde anume? Uite ti-a raspuns cineva ti s-a spart baia de apa laughing deja esti rezolvat.Apa sa ajunga in cilindri sau ulei ar fi pe la garnitura de chiulasa, asta inseamna ca e rupta rau.Deci prin alta parte sa intre atat apa cat si ulei nu vad.Garnitura de chiuloasa aia e cu siguranta problema daca am inteles eu bine ce ai scris. Sper sa nu fie fisurata chiulasa,desi cam greu sa gasesti astfel de cazuri, dar cam astea ar fi. Daca nu ar fi fost si apa ar mai fi putut intra ulei pe la supape sa se fi dus garniturile, dar oricum dai chiulasa jos si o refaci, adica pui garnituri la supape noi, verifici supapele sa fie bune, refaci scaunele la supape deci o rezolvi apoi pui garnitura nou si ala esti ai terminat lucrarea laughing. Cand dai chiulasa jos o sa vezi imediat daca e de la garnitura.Se mai intampla.

| massary01 a răspuns:

Ti s-a spart baia de apa, acum ca sa rezolvi treaba varsa tot uleiul din motor