| ANONIMANON a întrebat:

Ma tot bate gandul sa imi achizitionez o masina VW Passat B6, dar nu stiu ce motorizare sa aleg. Am citit pe internet ca toate cele cu motor de 2.0 TDI de 140 CP au probleme cu pompa de ulei, pompa se strica si in cele din urma caleaza motorul. Cele cu 2.0 TDI 170 CP ar avea probleme cu injectoarele si pe langa asta cica ar ajunge la un consum egal cu motorul de 2.0 FSI. Deci pana la urma ma gandesc sa iau un passat cu motor de 2.0 pe benzina, chiar daca are un consum mai mare ( 12% in oras), dar stiu ca nu are nici o problema. Deci daca aveti sau ati avut Passat B6, ce motorizare aveti (sau ati avut) si ce probleme ati intampinat si ce recomandati.

3 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Daca citesti fiecare rahat de pe net ajungi sa nu mai cumperi nimic, ia-ti ce iti place

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Detin un Audi A3 2.0tdi 170cai(motorul si de pe B6). Nu te mai gandi la probleme cu injectoare, sau pompe de ulei. Masina are ceva ani, proprietarul deja a rezolvat aceste probleme.
Cat despre consum, am scos si 3.7l/100km, subturat.(masina softata, acum are 210cai)

| goblinuldansatordincalcaie a răspuns:

Pe internet sunt scrise tot felul de prostii... Este important din ce an e masina pentru ca cu timpul se mai uzeaza piesele... Eu am 2 masini, un VW Caddy din 2007 si un VW Caddy Maxi din 2016. Din experienta, cu cat sunt mai noi, cu atat sunt mai bune. Masina noua are 150 cp si se duce foarte usor, insa in tara noastra nu ai unde sa o calci. La iesire din oras sunt radare, in oras sunt placute cu 30, 50, 30. Cele noi au tehnologii precum Bluemotion care au consum mai mic [ masinile astea au un rezervor special in care bagi o solutie numita Adblue }. Cele Turbodiesel se duc mai bine si iti recomand unul. Daca iei o masina mai noua nu ai probleme cu injectoarele sau pompa de ulei, alege un vanzator de incredere, de preferinta sa cumperi din Germania si sa te feresti de arabi care vand masini facute din bucati. Si te mai sfatuiesc sa studiezi o vreme piata masinilor. de exemplu eu m-am uitat zilnic 6 luni pe site-uri de masini din Germania pentru a-mi face o idee a raportului pret-an-dotari-stare a masinii. Bafta cu alegerea masinii.