| Strepix a întrebat:

Am și eu niște întrebări legate de frana de motor.
1. Frana de motor este atunci când las intr-o viteza și ridic picioarele de pe pedale?
2. Dacă sunt în treapta a 5 a si am 2300 de turații (diesel) si folosesc frana de motor, tot consum 0 voi avea? Indiferent de turatiile motorului și treapta de viteza cuplata?
3. Dacă am 2300 de turații în treapta a 5 a (diesel), folosesc frana de motor, bag în trapta a 4 a, vor creste turatiile si consumul sau nu?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1da 2nu 3da

| Sofer a răspuns:

Tot timpul vei avea consum 0 în frână de motor.

| Digikey a răspuns:

In momentul in care iei piciorul de pe acceleratie consumul va fi unul foarte mic si esti deja in frana de motor.
Ca vrei sa dai o treapta mai mare sau mai mica tine doar de gusturi.

Răspuns utilizator avertizat
| adriantraian a răspuns:

1. Se poate si atunci sa ai frana de motor, dar exista si exceptii
2. Cand ai frana de motor consumul este 0 deoarece motorul nu functioneaza datorita combustibilului, ci este pus in functiune de catre roti.
3. Am spus deja ca in timpul franei de motor consumul este 0, nu conteaza treapta de viteza si nici turatiile.
Sper ca te-am ajutat happy