| janlucpicard a întrebat:

: de ce i mi consuma Dacia Logan 1.4 /75 benzina, 13% in oras, masia are o saptamana de cand am luat o? poate sa mi raspuna si mie careva? happy

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Deoarece o defectiune este foarte putin probabil sa fi intervenit in asa scurt timp, cel mai probabil consumul mare se datoreaza stilului de condus. Incearca sa accelerezi cat mai lent si sa eviti pe cat posibil folosirea franei de picior (nu intrand in masina din fata, ci folosind din timp frana de motor) si nu ezita sa schimbi viteza la momentul potrivit, chiar daca peste cateva secunde trebuie sa o schimbi din nou. Si inca o precizare: consumul afisat in bord este orientativ, consumul real se calculeaza de la plin la plin, dupa mai multe sute de kilometri.
Desi probabil nu e cazul tau, iata si alti factori care influenteaza consumul:
- defectiuni la sistemul de alimentare
- defectiuni la electronica motorului, in special la sonda lambda
- carburant de proasta calitate
- filtru de aer neschimbat la timp
- bujii cu depuneri sau defecte
- aerul conditionat
- geamurile deschise, portbagajul exterior sau barile de pe plafon, prize false de aer si alte elemente care influenteaza aerodinamica masinii
- greutatea suplimentara
- presiunea prea mica in roti.

regis
| regis a răspuns:

Sa lamurim o chestiune: rodajul este necesar la orice motor. Este adevarat ca de ani buni toti producatorii monteaza pe masini motoarele rodate "la rece", adica pe un banc de proba, inainte de montarea pe masina. Dar acest rodaj este departe de a fi suficient, motiv pentru care TOTI producatorii recomanda anumite precautii pentru primele mii de kilometri, precautii pe care le veti regasi in cartea tehnica a masinii.
Sa nu fiu gresit inteles, nu cred ca aceasta este cauza consumului mare de combustibil; chiar daca performantele motorului sunt optime dupa 8-10. 000 de km, 13% in oras mi se pare un consum prea mare pentru a-l pune exclusiv pe seama rodajului. Am condus pentru cateva luni un Logan nou si nu am ajuns niciodata la 10l, desi nu sunt genul care sa conduca "la consum". De altfel masina mea inghite 13-14% in oras, dar la un motor de 2. 0l 16V si greutate aproape dubla.

Stefan
| Stefan a răspuns:

În perioada de rodaj este normal ca un autoturism sa consume ceva mai mult carburant. Autoturismul, ca orce masina noua va trebui sa treaca printr-o perioada de rodaj.De aceia, evitati mersul in orase aglomerate in care opririle si asteptarile la semafoare sunt foarte dese, verificati presiunea in pneuri, nu exagerati cu climatizarea, respectati limitele de viteza. Pentru a depista un consum exact al autoturismului, acesta se face in afara orasului unde locuiti, la drum descis cu o turatie a motorului constanta, fara franari bruste se demaraje in tromba.

| Angel0 a răspuns:

In primul rand pentru ca e logan.In al doilea pentru ca mergi f incet. Si in ultimul pentru ca este noua.

| eugem35 a răspuns:

Mai oameni buni nu mai sunt motoarele de la dacia ale vechi care trebuiesc rodate, este consumul ei consuma pentru ca este orasul aglomerat motoru este mic si masina este grea plus un condus mai agresiv asta este raspunsul schimba vitezele la 2000rpm si ai sa vezi ce consum ai si plecatul in forta nu face bine la consum, nu ai ce face este motoru mic

| eugem35 a răspuns:

Ai consumu asta in orasi nu la drum lung

| sincer a răspuns:

Am eu un raspuns sigur dar sper sa nu te supere si sa nu te dejamageasca: "sa nu uitam ca este tot dacie si ca este facuta de romani" cu toate ca si-a bagat nasul si francezul cu renault-ul pe acolo.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Trebuie rodata intai.Am raspuns mai detaliat la cealalta intrebare care ai repetat-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da pot sa-ti raspund. it-i consuma 13 L pentru ca nu sti sa mergi cu ea

| wert a răspuns:

Esti incepator, si de aia iti consuma atat, nimic nou incearca sa mergi normal si lin, adica sa nu o bruschezi prea tare, ceea ce greu imi vine a crede, ca o sa facilaughing

| biemgi a răspuns:

Ti-a raspuns un coleg si are dreptate ' nu sti sa mergi cu e ' specifica si tu la ce turatii schimbi vitezele, ce rodaj ma ati inebunit laughing)) 1. 4 este normal 13% mai ales daca esti din bucuresti. nu incerca sa mergi cu ea subturata adica sa schimbi sub 2000rpm, schimba intre 2000 - 2500 rpm, un aspect ff imp motorul cu cat este mai mic cu atat consumul este mai mare tu cu motor de 1. 4 la 50 60 km ai o anumita turatie, un motor mai mare ai o turatie mai mica

| eugen71 a răspuns:

Consumul in oras este relativ. depinde de multi factori (stil de conducere, aglomeratia urbana, s. a. m. d.)trebuie rodata la drum intins si viteza constanta.