| Gogu221 a întrebat:

Salut,am si eu o intrebare, sunt la inceput cu chestiile astea.
Vreau sa-mi iau un bmw seria 1 116I.
Omul de la care vreau sa o iau a zis ca: "Are asig expirată de două zile, se mai poate scoate un singur rând de nr rosii" stiti cumva daca as cumpara-o, cat m-ar duce sa o inscriu pe numele meu si sa o fac cu totul la punct? Din punct de vedere Legal?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In jur de 500 de lei omologarea RAR
Cateva taxe sub 200 de lei, tot pentru inmatriculare.
O asigurare RCA pe care o poti calcula singur pe internet, cu CNP-ul si seria de sasiu a masinii respective.
In jur de 140 de lei rovinieta pe un an (daca mergi cu ea in afara orasului de domiciliu).
Numere rosii nu mai stiu cat costa, ai nevoie de ele pentru a prezenta masina la RAR, sa demarezi procedura actelor. Altfel trebuie sa o duci cu platforma, care nu e ieftina.