| Dinuletz a întrebat:

Salut! Am și eu o problema la un Peugeot 206 CC din 2002.
In prima faza asa am luat mașina, nu da căldură, după care m_am apucat de schimbat, am schimbat termostatul (era pus doar de forma nu mai avea nimic în el) după care am schimbat pompa de apa și caloriferul. După ce am aerisit bine instalația a început sa fiarbă motorul, pornește ventilatorul merge cum trebuie dar apa creste la maxim. Dacă o las fără termostat nu mai creste temperatura și nu mai face presiune în borcan. Știe cineva ce poate fi? (nu am ulei în borcanul de antigel)

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Du-o la un mecanic auto si va stii acela ce sa-i schimbe si ce sa-i regleze.

| relian a răspuns:

Pompa si termostatu nu-s cele care cauzeaza fierberea apei.Alta este problema acolo.Cel care a avut masina,sigur o fi pus termostat nou,doar ca problema a persistat,asa ca scos de la termostat tot si la lasat pe post de capac,asa apa circula tot timpul prin Radiator.
Dar la un mom dat,mai ales la viteza mica,ori cand stai pe loc apa fierbe iar.
Deci problema este altundeva.
-Ventilatoare defecte,ori functioneaza defectuos,se rotesc incet.
-Sensorul de temperatura defect,ala ce trimite semnal la computerul masini sau la piesa ce controleaza ventilatoarele.
-Radiator infundat, sa nu circule apa prin el, deci sa ai in el obstructie ceva.

Nu ai spus pompa de apa si termostatu, daca si mecanice 100% ori is electrice,Sint masini cu pompa si termostatu controlate eelectric.
Daca la tine sunt mecanice, atunci verifica ce am zis ventilatoare, sensorul de temp,, radiator.