| Andrei4k33 a întrebat:

Salut! Am și eu un A4 b7 motor 2.0 TDI, 143 de cai. Voiam sa ii fac evacuarea sa se auda mai agresiv, ceva de genul pops and bangs și eram curios ce trebuie făcut la ea? Trebuie schimbată toată toba sau trebuie sa umblu doar la finala? E neaparat nevoie sa ii fac un soft stage 1 ca sa fie ce trebuie? Țin sa menționez ca am DPF Off la mașina și am citit ca se aude mai bine mașina după ce faci evacuarea și are și DPF Off. As dori un răspuns mai detaliat de la cineva care cunoaste cu tot ce e nevoie sa schimb la ea, recomandări de piese online, vreo marca nici foarte scumpă dar nici ieftin și un preț asa per total cam cât m-ar ajunge sa ii fac evacuarea sport și producă acel sunet de asa zis popcorn. Mulțumesc mult! O zi buna!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pops and bangs se poate face doar din soft, si nu e deloc recomandat, exploxiile alea trec prin turbina.
Daca faci o evacuare goala, vei capata acel sunet de bufnita, pe care il au toate e46-urile de cocalari, cu catalizatorul vandut.
Ti-ar trebui un traseu de inox facut de un sudor cu experienta in asa ceva. Nu am idee cat costa, eu zic ca la diesel e penibil sa faci evacuare pentru sunet. Locomotivele nu sunt sexy, orice ai incerca.
Bucura-te de masina in alt mod, ca sa iti ramana si certificatul la purtator.
Daca vrei sunet sport, ia un Golf 4 1.8T si pune finala sport + BOV si filtru conic. Sau un Opel Astra G 2.0T, cu aceeasi treaba.

| Wr3nch a răspuns:

Vezi ca daca te pupa rar ca ai dpf off nu mai circuli.