| LikeForMe123 a întrebat:

Am un Audi a4 2011 cu faruri Bi-Xenon si LED. Cum aflu daca am optiunea de faruri adaptive? Sau daca am led si bixenon am automat si farurile adaptive? Nu ma pricep prea bine la asta, sper sa ma ajute cineva. !

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Toate instalatiile xenon de fabrica vin pe faruri adaptive pe inaltime (indiferent de masina), insa nu toate au si functia cornering pe faza scurta, adica nu toate se orienteaza si in lateral, in functie de cum virezi, sau cum semnalizezi. Pentru a afla "cat de adaptive" sunt farurile tale, te duci pe intuneric cu botul la 5-10 metri de un perete pe care sa se vada lumina farurilor tale, si virezi de proba in stanga, dreapta, pui semnalizarea... Si vezi daca sta fix fascicolul generat de faruri, sau se orienteaza incotro virezi/semnalizezi.