| mmariusd a întrebat:

As vrea sa trec de pe farurile halogen pe cele bixenon la un Audi A4 Allroad din 2012. Întrebarea mea este dacă sunt plug and play. Tin sa adaug ca masina e echipata deja cu spălătoare de faruri chiar dacă din câte știam eu doar variantele cu xenon au aceasta opțiune.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da, sunt la fel ca acelea cu LED (apopo, ce ce nu treci pe d-ăstea?)

| mmariusd explică (pentru sierra1):

Acum o sa vad. Am eu o teorie ca masina a avut candva xenon, dar s-a intamplat ceva probabil cu unul dintre faruri cel putin si s-a zgarcit fostul proprietar. Adica am impresia ca pe halogen nu sunt echipate cu spalatoare de faruri. Ideea e ca am speranta ca probabil mare parte din instalatie a ramas si probabil mai e nevoie doar de farfuri si computer-ele de pe ele. Daca nu cel mai probabil o sa merg pe full led, doar ca nu prea am gasit.

| OldSoul a răspuns:

Nu, nu sunt plug&play.
Cel mai adesea difera mufele.
De asemenea la cele cu xenon trebuie sa existe instalatia de autoleveling (reglajul pe care si-l fac singure in timpul mersului).
Asta e adevarata problema.

Intrebare, ai buton de reglaj faruri? Acea rotita din dreapta blocului de lumini? (0 I II III) Aia e specifica masinilor cu faruri halogen. Deci daca ai rotita aia, masina ta are ca dotare standard faruri cu halogen. Iar spalatoarele posibil sa fie o dotare speciala in functie de tara din care provine masina, sau o dotare ceruta de client.

| mmariusd explică (pentru OldSoul):

Nu are acea rotita