| Ardei87 a întrebat:

Am un buton cu o cheie langa ceasurile de bord si daca tin apasat pe el imi scrie 23000 km si la cateva secunde ceva gen 600 zile. Am schimbat uleiul si filtrele acum 2 luni si i-am zis mecanicului sa imi reseteze intervalul de service. Deci ce pot insemna acei km. ca atat mai am pana la service?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Noi deunde vrei sa stim? Mergi inapoi in servis cu ea si intreabăi pe cei de acolo

| Ardei87 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu am intrebat cam ce ar insemna acele cifre gen daca aia sunt km pana la service sau pana la schimbul de ulei nu ca '' tu nu stii ''. Sunt persoane care pun pariu ca stiu, dar daca tu n-ai treaba cu masinile asta nu e problema noastra. Bafta

| relian a răspuns:

Nu cred ca aia arata cat mai ai pana la urmatoru schimb de ulei.Pai ce tu schimbi uleiul la 23 de mii de km? Cele noi au in soft chestia cu vreo 16 mii de km atunci sa schimbe uleiul, nu am auzit schimba la ulei dupa 23 de mii de km.Nu stiu daca poti modifica km la care sa faci service dara sa schimbi un ulei la km aia nu-i bine deloc.Cel mai tare ulei ce am vazut este mobil1 care spune intr-adevar ca il poti tine vreo 30 de mii km dar nu cred ca ti-a pus careva tie ulei din ala si fabricantii nu cred ca au bagat in soft asa ceva.De ex ce am vazut la masnile noi de ex la VW si Audi au la 16 mii de km service, atunci ii cheama sa le schimbe uleiul si sa verifice masina.

| Ardei87 explică (pentru relian):

Stiu ce zici, dar eu zic ce imi arata pe computer. Nu stiu care e treaba ca doar mi-au resetat service dupa ce au facut schimbul. cine o stie

| OldSoul a răspuns:

Inseamna ca atat mai ai in momentul de fata pana la urmatorul service (schimb de ulei si filtre).
Iar dupa numarul km, pot spune ca e vorba de ulei Long Life, care se schimba la 30. 000km sau 2 ani.